Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Baklavica Blog 2024-11-15

Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom – simptomi, dijagnoza, terapije i prevencija. Pročitajte iskustva i savete o lečenju.

Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Kondilomi, poznati i kao polne bradavice ili virusne bradavice, predstavljaju neprijatnu i polno prenosivu bolest uzrokovanu humanim papiloma virusom (HPV). Ova infekcija može izazvati brojne tegobe, a lečenje je često dugotrajno i zahteva strpljenje.

Šta su kondilomi i kako se prenosi HPV virus?

HPV virus prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće u genitalnom regionu (vagina, anus, penis). Postoji preko 80 tipova HPV virusa, od kojih neki mogu dovesti do razvoja karcinoma. Najopasniji su tipovi 16, 18, 31 i 45, dok tipovi 6 i 11 obično izazivaju bezopasne, ali neugodne kondilome.

Virus se prenosi seksualnim putem, ali i blagim dodirom dve sluzokože. Takođe, moguće je vertikalno prenošenje sa majke na dete tokom porođaja, što može dovesti do laringealnih papiloma kod novorođenčeta.

Klinička slika i dijagnoza

Kondilomi se najčešće javljaju u anogenitalnom području. Kod žena, obično se nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, dok kod muškaraca se pojavljuju na penisu, prepucijumu ili otvoru uretre. Bradavice su mekane, izdužene, beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom.

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda, a ponekad su potrebna dodatna histološka i imunološka ispitivanja.

Lečenje kondiloma

Postoji više metoda lečenja, a izbor zavisi od lokalizacije i veličine bradavica:

  • Krioterapija – zamrzavanje tečnim azotom, bezbolna metoda koja se ponavlja svaka 3-4 dana.
  • Laser – efikasna metoda za unutrašnje kondilome (vaginalne i rektalne).
  • Topikalne terapije – kreme i rastvori (podofilotoksin, trihlorsirćetna kiselina, 5-fluorouracil).
  • Hirurško uklanjanje – u slučajevima većih ili upornih promena.

Lečenje može biti dugotrajno, a recidivi su česti. Zbog toga je važno izbegavati polne odnose tokom terapije kako ne bi došlo do rasipanja virusa.

HPV vakcine kao prevencija raka grlića materice

U Srbiji je dostupna vakcina protiv HPV virusa, koja sprečava infekciju karcenogenim tipovima (16, 18, 6, 11). Daje se u tri doze, a najveću efikasnost ima ako se primeni pre prvog seksualnog kontakta.

Vakcina smanjuje rizik od raka grlića materice, ali ne leči već postojecu infekciju. Preporučuje se devojkama i mladim ženama između 9 i 26 godina.

Zaključak

Kondilomi su neprijatna pojava, ali uz pravovremenu dijagnozu i adekvatno lečenje mogu se kontrolisati. Važno je konsultovati više lekara pre donošenja odluke o terapiji. HPV vakcinacija predstavlja efikasan način prevencije raka grlića materice, pa je preporučljivo razmotriti njeno primenjivanje.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.