Matične ćelije iz pupčane vrpce - sve što treba da znate

Baklavica Blog 2024-10-27

Saznajte šta su matične ćelije, kako se čuvaju, koje bolesti leče i da li je vredno investirati u njihovo čuvanje. Kompletan vodič o terapiji matičnim ćelijama.

Matične ćelije iz pupčane vrpce - sve što treba da znate

Šta su matične ćelije i zašto su važne?

Matične ćelije su osnovne ćelije organizma koje imaju sposobnost da se razviju u različite vrste ćelija u telu. Tokom razvoja embriona, ove ćelije se diferenciraju u ćelije srčanog mišića, krvne ćelije, ćelije kože i druge. Kod odraslih osoba, matične ćelije se nalaze u različitim tkivima, najviše u koštanoj srži i krvi.

Sa godinama, matične ćelije gube svoju vitalnost, ali naučnici su otkrili da krv iz pupčane vrpce novorođenčeta sadrži veliki broj mladih i vitalnih matičnih ćelija koje se mogu koristiti u lečenju.

Kako se prikupljaju matične ćelije?

Postupak prikupljanja matičnih ćelija je jednostavan i bezbolan. Obavlja se odmah nakon porođaja, nakon što se preseče pupčana vrpca. Krv se uzima iz dela pupčane vrpce koji je povezan sa placentom, a celi postupak traje samo nekoliko minuta. Ni majka ni beba ne osećaju nikakav bol ili nelagodnost tokom ovog procesa.

Nakon uzimanja, krv se pakuje u specijalnu kesicu i šalje u laboratoriju na analizu. Proverava se prisustvo virusa i bakterija, a zatim se matične ćelije izdvajaju i zamrzavaju na temperaturi od -196°C u gasovitoj fazi tečnog azota.

Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?

Danas se matičnim ćelijama može lečiti više od 75 teških bolesti, uključujući:

  • Leukemiju i druge vrste raka
  • Urođene poremećaje
  • Poremećaje krvi
  • Poremećaje imuniteta
  • Metaboličke poremećaje (uključujući šećernu bolest)

Postoje dve vrste terapije matičnim ćelijama: autologna (kada se koriste sopstvene ćelije) i alogena (kada se koriste ćelije donora). Autologna terapija ima prednost jer organizam ne odbacuje sopstvene ćelije.

Koliko dugo se mogu čuvati matične ćelije?

Matične ćelije se obično čuvaju 20 godina, nakon čega roditelji mogu da produže čuvanje uz dodatnu naknadu. Nakon punoletnosti, dete čije su ćelije sačuvane može da odluči da li će nastaviti da ih čuva ili će ih pokloniti banci.

Važno je napomenuti da se matične ćelije mogu koristiti za lečenje čak četiri generacije u porodici, uključujući i majku deteta čije su ćelije sačuvane.

Gde i kako se čuvaju matične ćelije?

U Evropi postoji nekoliko banaka matičnih ćelija, a najpoznatija je Cryo-Save. U Srbiji trenutno nema banke matičnih ćelija, ali se planira otvaranje takve ustanove u skorije vreme. Za sada, građani Srbije šalju matične ćelije u inostranstvo na čuvanje.

Cena čuvanja varira od zemlje do zemlje i kreće se od 1500 do 2500 evra za period od 20 godina. Nakon isteka ovog perioda, godišnja naknada za produženje čuvanja obično iznosi oko 40 evra.

Da li vredi čuvati matične ćelije?

Odluka o čuvanju matičnih ćelija je lična i zavisi od mnogih faktora. Ovo može biti posebno korisno ako u porodici postoje određene genetske bolesti ili ako roditelji žele da obezbede dodatnu zaštitu za svoje dete i članove porodice.

Iako neki stručnjaci smatraju da je čuvanje matičnih ćelija previše skupo i da će većina ljudi te ćelije nikada ne koristiti, drugi ističu njihov potencijal u lečenju teških bolesti koje su donedavno bile neizlečive.

Česta pitanja o matičnim ćelijama

Da li postupak uzimanja štetan za bebu ili majku?

Ne, postupak je potpuno bezbedan i bezbolan za oboje.

Šta ako se rode blizanci?

Moguće je uzeti matične ćelije od oba deteta, a mnoge banke nude popust za drugo dete.

Da li se matične ćelije mogu koristiti posle 21. godine života?

Da, matične ćelije se mogu koristiti i u odraslom dobu, a nakon isteka ugovora o čuvanju, moguće je produžiti njihovo čuvanje uz dodatnu naknadu.

Zaključak

Matične ćelije iz pupčane vrpce predstavljaju revolucionaran doprinos modernoj medicini. Iako su troškovi čuvanja značajni, mnoge porodice smatraju da je ovo investicija u zdravlje njihove dece i budućih generacija. Pre donošenja odluke, preporučuje se detaljna rasprava sa lekarima i sagledavanje svih opcija.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.