Nega kože tokom godišnjih doba

Baklavica Blog 2024-06-07

Kompletan vodič za negu kože tokom godišnjih doba. Saveti za čišćenje, hidrataciju, piling i zaštitu od sunca za zdravu i blistavu kožu.

Kompletan vodič za negu kože u svakom godišnjem dobu

Koža, kao najveći organ našeg tela, zahteva posebnu pažnju tokom cele godine. Promene temperature, vlažnosti vazduha i intenziteta sunčevih zrakova utiču na njeno stanje, pa je neophodno prilagoditi rutinu nege. U ovom članku ćemo vam pružiti sve potrebne informacije kako da vaša koža ostane zdrava i blistava bez obzira na godišnje doba.

Prolećna nega kože

Kada prođu hladni zimski dani, koža zahteva posebnu negu. Čišćenje mora postati češće, a kreme vlažnije i sa zaštitnim faktorom. Lice bi tokom trajanja toplih dana trebalo umivati vodom i blagim sapunom dva puta dnevno, a barem jednom u sedam dana bi trebalo uraditi piling.

Koža se neprestano obnavlja – nove ćelije nastaju u unutrašnjem sloju epiderma i postupno izbijaju ka površini kože. Na kraju svog životnog veka, koji traje oko 20 dana, te ćelije se odvajaju i potrebno ih je ukloniti da bi ten ponovo postao blistav. Koristite preparate sa prirodnim ili sintetičkim mikročesticama (komadići koštice kajsije, šećer, so) koje odgovaraju vašem tipu kože. Nikada ne trljajte jako vrhovima prstiju – nanesite sredstvo za piling na čelo, nos, obraze, vrat i dekolte, masirajte nežno, a na kraju kožu temeljno isperite.

Kožu možete tretirati i kukuruznim brašnom pomešanim sa mlakom vodom, mlekom ili tečnim sapunom. Nakon pilinga obavezno nanesite hidratantnu masku koja će smekšati kožu i dati joj svež izgled. Maska može biti kupovna ili je možete napraviti sami – umutite jedno celo jaje i nanesite ga na lice, vrat i dekolte, ostavite da stoji oko 20 minuta, a potom isperite mlakom vodom.

Letnja zaštita kože

Kvasac sa nekoliko kapi mleka je odličan protiv masne kože i mitisera, a kolutovi krastavca ili izgnječena jagoda hidriraju kožu i daju joj svež izgled. Iskoristite voće i povrće koje se sa prvim prolećnim danima pojavilo na pijacama.

Osim toga, pojačajte unos tečnosti u organizam. Pijte vodu, ali i ceđene sokove. Rashlađeni čajevi će vam takođe prijati – zeleni čaj sa nekoliko kapi limuna je provereni čistač organizma, pijte ga nakon glavnog obroka. Čaj od kamilice je blagotvoran – možete ga i piti i umivati se njime.

Ako ste tokom zime koristili kreme koje hrane kožu i daju joj neophodnu masnoću tokom vetrovitih i hladnih dana, sada pređite na hidratantne kreme. Pre kupovine se konsultujte sa dermatologom. Takođe, trudite se da tokom dana koristite kreme sa zaštitnim faktorom kako biste opušteno uživali u dugo očekivanom suncu.

Jesenja priprema kože

Kako se približavaju hladniji dani, važno je kožu pripremiti za promene. Kupke ne samo da neguju kožu već i relaksiraju, budu čula, pojačavaju cirkulaciju i čine kožu mekom i elastičnom. Nega tela, posebno ona kozmetička, bazira se na vodi – osnovnom elementu kojim održavamo čistoću i lepotu kože.

Tuširanje toplom vodom trebalo bi da bude deo svakodnevne higijene. Tuširanje može biti i svojevrstan oblik masaže ako upotrebite jak vodeni mlaz, a dobro je i za ublažavanje stresa i napetosti. Postoje razne vrste kupki i svaka od njih ima različitu namenu – izbor kupke vršite prema sopstvenim potrebama.

Kod pripreme za kupku najbitnije je da tuširanjem odstranite prljavštinu s kože, a nakon kupke ne zaboravite na preparate za negu kože. Ukoliko imate masnu kožu, preporučuju se vlažni proizvodi koji su manje masni, dok za suvu kožu treba koristiti proizvode na bazi eteričnih ulja.

Zimska zaštita kože

Tokom oštrog zimskog vremena, mnoge žene počinju brinuti o zaštiti kože od vremenskih uslova. Pravilna nega kože bez obzira koje je godišnje doba zahteva više od jednostavnog nanošenja hidratantne kreme. Da bi bila uspešna, briga za kožu zahteva dnevni raspored procesa koji se ponavlja iz dana u dan.

Dobra vest je ta da taj proces uzima samo pet minuta i uključuje četiri jednostavna koraka:

  1. Parenje – Malo pre odlaska na spavanje je najbolje vreme za negovanje kože jer vam daje šansu da kožu kvalitetno očistite od make-upa i ostataka vremenskih uticaja koji su se sakupili tokom dana.
  2. Čišćenje – Kad su pore otvorene, poprskajte toplu vodu po licu i vratu, nanesite proizvod za čišćenje lica i nežno masirajte.
  3. Toniziranje – Natopite komadić vate tonikom koji ne sadrži alkohol i nežno prebrišite celo lice i područje vrata.
  4. Hidratizacija – Laganim kružnim pokretima prema gore nanesite malu količinu hidratantne kreme po svom izboru na lice i područje vrata.

Piling – ključ blistave kože

Piling je mali ritual koji ne iziskuje puno vremena i koji bi trebalo uvrstiti u svoju rutinu jednom do dva puta nedeljno. Osnovna nega kože započinje pilingom – bilo da radite piling lica, ruku, nogu ili stopala, to je prvi korak koji bi trebali napraviti želite li imati blistav ten.

Piling uklanja mrtve stanice kože, dubinski je pročišćava i priprema je za bolje upijanje aktivnih sastojaka iz proizvoda za svakodnevnu negu. Posle pilinga obavezno nanosimo maske za njegu različitih tipova kože, a nakon toga najbolje pola sata do sat nakon maske nanosimo hidratantnu kremu ili gel.

Danas na tržištu imamo bezbroj preparata za piling. Možete se odlučiti između dve varijante – mehaničkog ili hemijskog pilinga:

  • Mehanički piling – Sadrži čestice koje utrljavanjem skidaju odumrle stanice te trenutno poboljšavaju mikrocirkulaciju i metabolizam stanica kože. Primjenjuju se jednom do dva puta nedeljno.
  • Hemijski piling – Na bazi salicilne i glikolne kiseline ima vrlo brze i efikasne rezultate jer u vrlo kratkom vremenu doslovno pomlađuje kožu. Hemijski piling ne preporučuje se leti zbog pojačanog sunčevog zračenja.

Ishrana za zdravu kožu

Za zdravu kožu najbitniji su vitamini A, E, C i vitamini B skupine. Vitamin A sadrže papaja i mrkva, a postepeno otpuštaju vitamin A koji ima antioksidativni učinak i zadržava mladolik izgled kože bez bora. Također se nalazi u naranči, žutom i narančastom voću, zelenom lisnatom povrću, mleku i vrhnju.

Vitamini B skupine nalaze se u jogurtu, grašku, gljivama, leći, siru, bademima, mesu, ribi, žitaricama. Vitamini B skupine nužni su za čistu kožu, mladolik izgled, pomažu obnovi stanica kože i borbi protiv raznih vrsta kožnih infekcija.

Vitamin E nalazi se u maslinovom ulju, klicama, bademima, lešnjacima, tamnozelenom povrću te u jajima i mleku. On pomaže zaceljivanju rana i obnovi kože, sprečava nastanak bora, isušivanje kože i odgađa pojavu staračkih pjega.

Vitamin C sadrži južno voće, zelena salata, naranče, brokula, paradajz, maline, ribizli. Vitamin C nužan je za proizvodnju kolagena što sprečava nastanak bora. Osim za proizvodnju kolagena, vitamin C vrlo je bitan u zaštiti od ultraljubičastog zračenja.

Zaključak

Bez obzira na godišnje doba, vaša koža zaslužuje pažnju i negu. Prilagodite svoju rutinu nege trenutnim potrebama kože, koristite kvalitetne proizvode, pijte dovoljno vode i vodite računa o ishrani. Tako ćete osigurati da vaša koža uvek izgleda zdravo, sveže i blistavo.

Zapamtite – ne postoji univerzalni recept za savršenu negu kože. Svaka koža je jedinstvena i zahteva individualan pristup. Ako imate nedoumica, uvek se možete obratiti dermatologu ili kozmetičaru za savet prilagođen baš vama.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.